Samme dag som regjeringen i Oslo kunngjorde at pandemien nå er så godt under kontroll at restriksjonene kan rulles noe tilbake, kunngjorde EU ankomsten av et norsk legeteam til Italia.
Ifølge EUs pressemelding ble deler av teamet sendt ut allerede i desember i fjor, som ledd i EUs Civil Protection Mechanism, som Norge deltar i. Planen var å bekjempe et meslingutbrudd i Samoa, men nå venter nye oppgaver i i Nord-Italia.
Også et team av rumenske leger er ankommet Italia, i tillegg til 3000 liter desinfeksjonsvæske fra Østerrike.
– Disse sykepleierne og legene, som forlater sine hjem for hjelpe kollegene i andre medlemsland, er de sanne ansiktene til europeisk solidaritet. Hele Europa er stolt av dere. Kommisjonen gjør alt den kan for å hjelpe Italia og alle andre medlemsland i denne krevende tiden, uttaler EU-president Ursula von der Leyen i en pressemelding.
Hun fikk følge av EUs kommisjonær for krise og beredskap, Janez Lenarčič.
– Jeg vil takke Romania, Norge og Østerrike for å komme til Italias støtte i en så vanskelig tid for hele kontinentet og for verden, uttalte Lenarčič i en samme melding.
Får bruker EUs satelitter
Kommisjonen kunngjorde torsdag også at EU har gitt Italia adgang til å benytte EUs satelittsystem Copernicus, til å overvåke italiensk territorium. Satelittene kan ta høyoppløsningsbilder av aktivitet på bakkenivå, og hensikten er å kartlegge alle midlertidige helseinstallasjoner, og å monitorere store offentlige plasser.
Det er to dager siden den norske regjeringen kunngjorde beslutningen om å sende norske leger til Italia.
– En forutsetning for bidraget er at intensivkapasiteten ved norske sykehus ikke svekkes. Vi avgir 20-25 sykepleiere, leger og logistikk-personell. Disse kommer fra sykehus spredt rundt i hele landet, og belastningen på hvert enkelt sykehus blir liten, mens verdien av dette teamet vil være betydelig større i Italia, uttalte Høie på regjeringens nettsted.