Rett24 åpnet sist uke spleisen «Det juridiske Norge støtter flyktningearbeidet». Totalt har 73 personer, og virksomheter som blant andre Avant IT - Legal 365, donert inn i spleisen så langt.
I tillegg har langt flere donert gjennom andre kanaler. Wikborg Rein opplyser at de har gitt 250.000 kroner til samme formål. Wiersholm har gitt 250.000 til Redd Barna, og Schjødt har sitt eget bistandsopplegg. Advokatforeningen Oslo krets har på sin side donert 200.000 kroner.
I flere domstoler pågår nå dessuten private kronerullinger. Først ute var de ansatte i Borgarting lagmannsrett, som sist uke opprettet en underspleis til Rett24-spleisen. Der er det nå kommet inn over 50.000 kroner, opplyser dommer Ragnar Lindefjeld.
– Vi får mer penger inn om vi slår oss sammen, enn om alle gir hver for seg. Poenget må være å få satt i gang andre domstoler til å gjøre det samme, så vi oppfordrer alle kolleger til å gjøre tilsvarende. Kanskje vi kan klare å få et konkurranseelement inn i dette, sier Lindefjeld.
Hvor mange andre domstoler som eventuelt gjør tilsvarende har Rett24 ikke oversikt over, men både Trøndelag tingrett og Romerike og Glåmdal tingrett har i hver fall opprettet offentlig synlige spleiser på spleis.no.
Ifølge FNs høykomissær for flyktninger har antall flyktninger fra Ukraina nå passert tre millioner. Langt de fleste, nesten to millioner mennesker, befinner seg enn så lenge i nabolandet Polen.
En liten teknisk oppfordring til slutt – dersom du eller din virksomhet ønsker å lage en spleis til inntekt for Rett24-spleisen, er det fint om pengene samles inn til en privat konto, og deretter overføres samlet til Det juridiske Norge støtter flyktningearbeidet. Da unngår vi at disse pengene, som er Rett24 uvedkommende, ender opp med å figurere som inn- og ut-poster i regnskapene til Rett24 AS.