Einar Bratteng

Ekspert fra Berngaard skal kommentere produktkontrolloven for Karnov

Einar Bratteng er en av Norges fremste eksperter innenfor miljø- og avfallsrett, med lang erfaring knyttet til skatt, finans- og forsikring. Bratteng er partner i advokatfirma Berngaard og har blant annet bakgrunn fra Klima- og miljødepartementet. Nå skal han kommentere produktkontrolloven i Karnovs nye tjeneste, Karnov Lovkommentarer – direkte integrert i Lovdata Pro.

Annonse fra

I 2020 ga Bratteng ut boken «Avfallsrett» på Universitetsforlaget, og han har tidligere skrevet Karnovs lovkommentarer til forurensningsloven. I den forbindelse har han også takket ja til å skrive Karnovs lovkommentarer til produktkontrolloven, som er planlagt å være ferdig til sommeren 2022.

-Det var naturlig for meg å takke ja til en slik oppgave, siden jeg også skriver en doktorgradsavhandling om den rettslige transformasjonen av avfall til produkter. Det er dessuten en opplagt sammenheng mellom avfall på den ene siden og produkter på den andre ved at dette i praksis er de to juridiske hovedformene som stoffer og gjenstander kan opptre i, forteller Bratteng.  

Loven har som formål å forebygge at produkter medfører helseskade eller miljøforstyrrelse, i form av forstyrrelser i økosystemer, forurensning, avfall, eller støy og lignende. Loven har også til formål å forebygge miljøforstyrrelse ved å fremme effektiv bruk av energi i produkter, og å forebygge at forbrukertjenester medfører helseskade. Loven er oppdatert med tillegg og presiseringer flere ganger, sist 28. desember 2009

-Produktkontrolloven er i aller høyeste grad en miljølov og har en nær sammenheng med det internasjonale kjemikalieregelverket som på mange måter former både produkt- og avfallsregelverket. Det er et mål at lovkommentaren skal bidra til økt forståelse av loven og forhåpentligvis et praktisk verktøy for de som anvender loven, men det er også et mål å plassere loven inn i en større internasjonal kontekst slik at de blir lettere for brukerne av loven å identifisere relevante rettskilder.

Bratteng arbeider nå med en doktorgradsavhandling på Universitetet i Oslo. Avhandlingen skrives som en næringsphd i samarbeid med advokatfirma Berngaard og Juridiske Fakultet ved Institutt for offentlig rett og har den foreløpige arbeidstittelen «Den sirkulære økonomiens dilemmaer». Arbeidet gjennomføres med støtte fra 11 aktører i avfalls- og gjenvinningsbransjen og Norsk Forskningsråd.

-Denne avhandlingen handler jo nettopp om den rettslige transformasjonen fra avfall til produkter, og hvordan avfall igjen kan bli en del av «produktkretsløpet» og den «sirkulære økonomien». Det er for tiden stort internasjonalt fokus på sirkulær økonomi. Jeg kjenner derfor svært godt til det europeiske og norske produktregelverket og en lovkommentar til produktkontrolloven passer godt inn det arbeidet jeg nå holder på med, avslutter Bratteng.

Bli bedre kjent med han og resten av Karnov-forfatterne her

Karnov Group Norway har nylig lansert sin digitale rettskildetjeneste, Karnov Lovkommentarer. Gjennom en samarbeidsavtale med Lovdata gis tilgang til et oppdatert rettskildeverktøy på en velkjent plattform, som også inkluderer EU- og EØS-rett. Lovkommentarer til over 100 av de mest anvendte lovene er allerede klare, og de neste månedene vil resterende lover bli tilgjengelige med kommentarer av samme kvalitet og praktiske relevans

Les mer: https://www.karnovgroup.no/karnov-lovkommentarer

Les også

Teslas anke til Høyesterett førte ikke frem – mange bileiere kan ha krav på prisavslag

  • Cecilie Lyng
  • André Møkkelgjerd

Kommentar

Mye kan ikke fortsette som før – replikk til UNEs nyansering av Høyesteretts dommer

Disse har søkt jobben som ny direktør for domstolene

Dommerforeningen etterlyser retningslinjer for bruk av sluttavtaler

Bråstopp i søkertilgangen til Borgarting lagmannsrett

Fornærmede trakk forklaringen før hovedforhandling – nå skal dommen opp i Høyesterett