Konsulentselskapet Aider ble etablert i 2019, og har på få år vokst til å bli ett av landets største regnskap- og forretningsrådgivningsselskaper. Fra 2019 til 2024 vokste omsetningen fra 18 til 1140 millioner. Selskapet opplyser nå å ha 1900 ansatte i Norge, Sverige, Danmark og Polen.

En del i selskapet har den siste tiden vært Aider-advokatene, som har tilbudt rådgivning innen skatt, mva, toll og særavgifter. Nå opplyser selskapet at dette omorganiseres til et eget advokatfirma, Aider Legal AS, i fusjon med Magnus Legal og Strandenæs.

Annonse

Advokat / advokatfullmektig

Globale ambisjoner

Magnus Legal ble etablert i 2005, og har hovedkontor i Bergen. Selskapet omsatte for 89 millioner i fjor, mens skattespesialistene i firmaet til Harald F. Strandenæs omsatte i fjor for rundt 18 millioner.

– På et blunk er vi etablert i alle de fire største byene, sier Trond Ingebrigtsen, som skal lede det nyetablerte advokatfirmaet.

Gründerne bak Aider, Knut Grotli og Andreas Vik, skriver i en pressemelding at oppkjøpene åpner for mer one-stop shop-tankegang.

– De to kommer inn med tung ekspertise, særlig innenfor norsk og internasjonal skatterett, samt de regnskapsnære fagene. I tillegg tar Magnus Legal med seg et betydelig internasjonalt nettverk som passer våre egne globale ambisjoner, mens Strandenæs tilfører en ledende kurskatalog og bransjenettverk. Allerede nå blir vi en betydelig aktør, men målet er å utvikle oss til en spydspiss innen advokattjenester. For meg som kom fra revisjonsbransjen, var det en viktig overgang å slippe uavhengighetsproblematikk. Som kompetansehus med utgangspunkt i regnskap, kan vi regulatorisk være en enda bedre og langsiktig rådgiver for kundene våre, skriver de.

Mer teknologi

Øivind Henrik von Mehren, styreleder i Magnus Legal, trekker frem at firmaet med dette vil få betydelig større kapasitet til å betjene store, internasjonale kunder, mens Harald F. Strandenæs, peker på tilgangen til teknologi og ressurser.

– Det handler om å møte kunden på kundens premisser, være tilgjengelig og å bruke teknologi for å produsere de beste tjenestene. Vi deler også Aiders fremtidsbeskrivelse om hvilken vei næringslivet er på vei. Alt blir større, og nå var tiden inne for oss også å bli det, uttaler Strandenæs i pressemeldingen.