Da Arnfinn Bårdsens forgjenger i menneskerettsdomstolen, høyesterettsdommer Erik Møse, skulle erstattes, ble det en lang og kronglete prosess. Noe av bakteppet var at Møse valgte å tre til side før åremålet på ni år var utløpt. Det var derfor bare et halvt år fra stillingen ble lyst ut til den ble ledig. 

Les: EMD-stillingen lyses ut for tredje gang

Bårdsen er nå godt i gang med sitt åttende av ni år i Strasbourg, og tenker ikke gjøre som sin forgjenger. Først om halvannet år skal han hjem igjen, og tirsdag startet Justisdepartementet formelt prosessen med å rekruttere etterfølgeren. 

– Prosessen tar tid. Først fordi aktuelle kandidater må få tid til å reflektere over om de vil gjøre seg tilgjengelig for en slik stilling. Dernest ved at den nasjonale prosessen med å finne frem til tre kandidater tar tid. Og til slutt kommer det som skal foregå på europarådsnivå, sa Bårdsen til Rett24 i mai.

I utlysningen departementet kunngjorde tirsdag, er det satt søknadsfrist innen 15. september i høst. 

Annonse

Sysselmester på Svalbard

Ad hoc innstillingsråd

Her i Norge er rekrutteringsprosessen i hovedsak basert på et praksisnotat som ble utarbeidet i 2009. Justisdepartementet publiserte sist uke en oppdatert versjon av dette praksisnotatet, og her fastslås, som før, at det skal opprettes en ad hoc innstillingskomité, ledet av lederen av Innstillingsrådet for dommere.

Ytterligere fem medlemmer oppnevnes etter forslag fra Høyesterett, Regjeringsadvokaten, NIM, Dommerforeningen og Advokatforeningen. Disse oppfordres til å foreslå en kvinne og en mann hver. I tillegg oppnevner Justis- og beredskapsdepartementet ett medlem.

Der fremkommer også at «Komiteen bør innhente råd fra tidligere norske dommere». Avtroppende dommer Bårdsen vil med andre ord også få et ord med i laget.

Velges i Europarådet

Innstillingskomiteen skal vurdere og innstille tre kandidater i alfabetisk rekkefølge. Med utgangspunkt i innstillingen, utarbeider deretter Justisdepartementet et forslag til nominasjon, som så sendes videre til Europarådet i Strasbourg.

– Hvordan foregår prosessen i Europarådet?

– Den består i at listen som kommer fra Norge kvalitetssikres i det ekspertpanelet som er opprettet for å kontrollere at kandidatene har de nødvendige kvalifikasjonene. Deretter gjennomføres det intervjuer i en underkomité, før selve valget finner sted i Parlamentarikerforsamlingen, fortalte Bårdsen i mai.

Han antar det senest mulige tidspunktet for et slikt valg vil være høstmøtet 2027, som vanligvis går av stabelen i oktober. Departementet opplyste i vår at de ønsker å ha tre kandidater klare innen mai 2027. Kandidater har derfor god tid til å børste støv av franskkunnskapene, for det får man bruk for. 

– Det er en forutsetning for å ta denne jobben at man bosetter seg i Strasbourg. Dette er ikke en jobb du kan pendle til fra Norge, den krever mye fysisk tilstedeværelse, sa Bårdsen til Rett24 i mai.

Tiltredelse er satt til januar 2028.