Jeg vil berømme Høyre for at de har stilt seg bak straffelovutvalgets anbefaling og regjeringens forslag til en samtykkebasert lovgiving.
Et svært viktig premiss i regjeringens forslag, og som det har vært stor diskusjon rundt, er et nytt første ledd i straffelovens voldtektsbestemmelse med følgende ordlyd:
«Den som har seksuell omgang med noen som verken i ord eller handling har samtykket til det, kan straffes med fengsel i inntil 6 år.»
Dette er et svært solid og godt gjennomarbeidet forslag, og jeg er glad for at også Høyre sier ja til dette og dermed sikrer flertall på Stortinget.
Tilføyelse
På torsdag ble det klart at også Senterpartiet støtter loven – men: De krever en tilføyelse i lovteksten, som jeg mener vil forvanske hele «ja er ja»-bestemmelsen:
«Med fengsel inntil 6 år straffes den som har seksuell omgang med noen som klart ikke har samtykket til det hverken i ord eller handling.»
Jeg er svært bekymret for bruk av denne ordlyden. Den er uklar og kan tolkes som en svekkelse av «ja er ja»-bestemmelsen i første ledd.
Kan skape store konsekvenser
Forslaget indikerer at det stilles et ekstra krav til fornærmede utover fravær av samtykke (eksempelvis at fornærmede sier nei/må ha klargjort at det ikke foreligger samtykke). Da risikerer vi at det blir en «nei er nei»- bestemmelse, og at første ledd mister sin selvstendige betydning.
Det foreligger nå et solid lovforslag som har vært på bred høring. Det å hive på noe i siste liten kan skape store konsekvenser. Og tåkelegge det som skulle være klargjørende.