Sammen med Kabinansattes forbund og Norsk kabinforening gikk LO til sak for brudd på fredstidsbestemmelsen. Motpart var SAS og NHO. 

Bakgrunnen er at SAS, utenom tariffoppgjøret, iverksatte et program som etter de kabinansattes syn ville påvirke deres lønns- og arbeidsvilkår. 

Annonse

Kommuneadvokat, leder av kommuneadvokatkontoret

Beklager press

Denne uken skulle arbeidsretten avsi dom i saken, men i stedet ble det inngått et rettslig forlik der SAS «beklager» at NKF «har opplevd press», og «forplikter seg til ikke å utøve slikt press».

-  Vi er veldig fornøyd med å ha fått et rettslig forlik i dette spørsmålet, det gjør at vi slipper å få utidige krav i fredstid fremover. Dette gjaldt et forslag som ville innebåret en betydelig nedgang i lønn for våre medlemmer, med trusler om outsourcing som vi ikke kunne akseptere. Dette ble forsøkt presset gjennom før tariffavtaleforhandlingene som starter til våren, med den konsekvens at vi ikke ville ha adgang til å benytte ordinære konfliktmidler, sier leder Pål Røine i Norsk Kabinforening.

Fortsetter arbeidet

Informasjonssjef i SAS Knut-Morten Johansen forteller at arbeidet med effektivisering og den løpende omstillingsprosessen i SAS vil fortsette for fullt, tross beklagelsen i dette forliket.

- SAS har naturligvis ikke hatt som intensjon å bryte fredstidsbestemmelsen. Det dette gjaldt var uenighet om tolkningen av de pågående samtalene. Disse spørsmålene ville uansett blitt gjenstand for forhandlinger uder tariffoppgjøret til våren

Johansen opplyser at det interne effektiviseringsprogrammet "In Shape" handler om alle deler av driften, og at det kun er den delen som gjelder deler av kostnadsbesparende tiltak i kabinen som vil bli stilt i bero frem til tariffoppgjøret.