Økokrim har siktet tidligere ambassadør Mona Juul, og hennes ektemann Terje Rød-Larsen for grov korrupsjon og medvirkning til grov korrupsjon. Mandag ransaket Økokrim en leilighet på Frogner i Oslo, opplyser politiet i en pressemelding.
Politiet opplyser ikke hvilken leilighet som er ransaket, men i 2018 kjøpte Rød-Larsen og ektefellen Mona Juul en 335 kvadratmeter stor leilighet på Frogner i Oslo for 14 millioner kroner. Selgeren, tidligere skipsreder Morits Skaugen, mente selv markedsverdien var 25 millioner.
– Vi har åpnet etterforskning for å klarlegge om det har skjedd straffbare forhold. Vi står overfor en omfattende og, etter alt å dømme, langvarig etterforskning, sier Økokrim-sjef Pål Lønseth.
Juul er siktet for grov korrupsjon på bakgrunn av hennes stillinger i Utenriksdepartementet. Økokrim vil blant annet etterforske om det er mottatt goder i anledning stilling.
Jaglands immunitet
Økokrim har fra tidligere åpnet etterforskning mot tidligere statsminister Thorbjørn Jagland. Onsdag skal Europarådet ta stilling til om hans diplomatiske immunitet skal oppheves.
Det melder VG , som har fått tidspunktet bekreftet av Europarådets sekretariat.
Det er ministerkomiteen som skal ta stilling til immunitetsspørsmålet. Den består av medlemslandenes faste ambassadører.
Forrige uke bekreftet Europarådet at de hadde fått en forespørsel fra Utenriksdepartementet om å oppheve Jaglands immunitet, og at den skulle behandles denne uken.
Økokrim kunngjorde torsdag at de starter etterforskning av Jagland for grov korrupsjon.
Jagland ledet Europarådet fra 2009 til 2019.
(©NTB)