Per Christiansen går av som dommer i Luxembourg etter nyttår. (Foto: EFTA)

Søknadsfristen for ny dommer i EFTA-domtolen satt til august

Sist uke publisert Utenriksdepartementet en «interessemelding» om den snart ledige stillingen i EFTA-domstolen.

Det kan bidra til å sende feil signal at det advokatkontoret som regelmessig forsvarer den norske statens interesser for EFTA-domstolen, gis en særlig rolle i nominasjonsprosessen.

Annonse

Nasjonal ekspert innen arbeidsrett

Det mente Dommerforeningen, da det tidligere i vår ble holdt høring om Utenriksdepartementets forslag til nominasjonsprosess. Bakgrunnen er at Norge skal fremme en kandidat til domstolskomitéen i EFTA-samarbeidet, innen nåværende dommer Per Christiansen går i januar.

Utenriksdepartementet lot seg imidlertid ikke avskrekke av dommernes innvendinger, og opprettholdt sitt forslag til sammensetning i innstillingskomitéen. Sist uke ble stillingen utlyst, og da ble det klart at den som har lyst til å være EFTA-dommer de neste seks årene, må bestemme seg innen 15. august.

Det er nemlig søknadsfristen Utenriksdepartementet har satt på «interessemeldingen», som de kaller de. I annonsen etterlyses det blant annet «svært god EØS-rettslig kompetanse (herunder herunder EØS-rettens særpreg sammenlignet med EU-retten)», samt internasjonal erfaring.

I forkant av utlysningen var det en debatt om det skulle praktiseres noen form for alderbegrensning i nominasjonen. Slik ble det ikke. Derimot skriver departementet at kandidatene bør «ha anledning til, og være motivert for, å sitte i stillingen hele seksårsperioden».

Tilredelse er satt til 18. januar 2023.

Departementet bestemmer rekkefølgen

Prosessen videre blir nå at en innstillingskomité skal vurdere søkerne, basert på intervjuer, referanser og råd fra «relevante eksterne aktører». Komiteen skal deretter sende en begrunnet, ikke-rangert innstilling av inntil tre kandidater til departementet. UD skal deretter bestemme, i samråd med SMK og relevante departementer, hvilken kandidat som skal nomineres på topp.

Dette er samme system som brukes til EMD, men skiller seg altså fra ordinære dommerutnevnelser, ved at departementet har langt mer innflytelse.

Innstillingskomitéen består av

  • Lederen for Innstillingsrådet for dommere (leder)
  • Ett medlem oppnevnt etter forslag fra Høyesterett
  • Ett medlem oppnevnt etter forslag fra Regjeringsadvokaten
  • Ett medlem oppnevnt etter forslag fra Advokatforeningen
  • Ett medlem oppnevnt av UD

Den som blir nominert skal deretter formelt oppnevnes av Domstolskomitéen i EFTA-samarbeidet.

Les også

Høyesterett forkaster anken fra Skoghøys tidligere ektefelle

– Dette er en viktig, prinsipiell sak ikke bare for oss, men for hele mediebransjen

Bedriftseier hevder han ble dopet ned før kontoen ble tømt - banken dømt til å dekke tapet

FOR har anmeldt kjent influenser og andre for skadeverk

EMD legger bort prinsippsak mot Norge om utlevering til Polen

Jussbuss

Øivind Sælid Steffensen

Kommentar

Fra frivillighet til forpliktelse: Statens plikt til fri rettshjelp