Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) la frem det såkalte tilleggsnummeret til statsbudsjettet mandag. (Foto: Torstein Bøe/NTB)

Regjeringen vil øke rettshjelpsatsen med 22 kroner

Dette er veldig langt fra å være i nærheten av å imøtekomme de kravene vi har stilt, sier Advokatforeningens leder, Jon Wessel-Aas.

Regjeringen vil sikre at alle som trenger rettshjelp skal få det, og går inn for å prisjustere salærsatsen, skriver regjeringen en pressemelding.

Annonse

Advokatfullmektig - restrukturering og insolvens

– Det er viktig for regjeringen at alle har tilgang på god rettshjelp. Dette handler om folks rettsikkerhet, spesielt for sårbare grupper. Derfor foreslår vi å øke rettshjelpssatsen, sier justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl.

I den forrige regjeringens budsjettforslag var det ikke foreslått å prisjustere salærsatsen. Den nye regjeringen vil prisjustere satsen, slik at den neste år øker fra dagens nivå på 1085 kroner, til 1107 kroner.

Ikke fornøyd

Advokatforeningens leder, Jon Wessel-Aas, vil på ingen måte avblåse dem varslede aksjonen på grunnlag av det som til nå er fremkommet.

– Det er først nå vi har fått vite som kommer. Vi har på forhånd lagt opp til et møte i ettermiddag, både i aksjonskomitéen og i Hovedstyret, om hvordan vi skal forholde oss til det som er foreslått. Men det jeg kan si allerede nå, er at dette er veldig langt fra å være i nærheten av å imøtekomme de kravene vi har stilt. For det første er så langt jeg kan se ikke sagt noe om reisegodtgjørelse. Videre er det snakk om en to prosent økning. Det innebærer også en realnedgang, om man kompenserer for prisstigning. Så dette er fortsatt et forslag som innebærer et negativt oppgjør, sier Wessel Aas.

Foreningen har på forhånd stilt tre krav: Høyere salær, forhandlingsrett og høyere reisegodtgjørelse.

Les også

Høyesterett gir grønt lys til å fradømme retten til å bruke sosiale medier

  • Maria Hessen Jacobsen
  • Morten Engesbak
  • Constance Jessen Holm

Kommentar

Forbrytelsene på Gazastripen må ta slutt

Norsk Journalistlag vant innleiesøksmål mot TV-produksjonsselskapet Discovery

Stortingskomitéen hørte ikke på Dommerforeningen – fortsatt aldersgrense på 70 år

2,4 prosent av straffesakene sluker 34,1 prosent av politiets ressurser

Lagdommer i Gulating lagmannsrett

Torstein Frantzen

Kommentar

Trenger dommere særaldersgrense?